Ten krótki etap prowadzi bocznymi, polnymi drogami wiodącymi przez pochodzącą z epoki lodowcowej leszczyńską równinę sandrową. Trasa przebiega na północ od drogi krajowej nr 12 przez wiejskie krajobrazy urozmaicone kilkoma godnymi uwagi obiektami. Trasa Zürnerowska do Leszna najprawdopodobniej wiodła „w linii prostej“ przez Lasocice (niem. Laßwitz) oraz była o ok. 6 km krótsza niż propozycja opisana poniżej.

Ort der Schlacht bei Fraustadt zwischen Osowa Sień (Röhrsdorf) bis nach Dębowa Łęka (Geyersdorf)

Miejsce bitwy pod Wschową: pomiędzy Osową Sienią (niem. Röhrsdorf) a Dębową Łęką (niem. Geyersdorf)(Röhrsdorf) bis nach Dębowa Łęka (Geyersdorf)

Ze Wschowy wyjeżdżamy ulicami Wolsztyńską oraz Nowe Ogrody (lub przez Park Wolsztyński, dawną strzelnicę) i kierujemy się na północ. Na końcu parku znajduje się parking, po prawej stronie stoją już pierwsze domy osiedla Nowe Ogrody (dawny folwark Vorwerk Neugrätz), należącego jeszcze do Wschowy. Nieopodal parkingu została ustawiona tablica informująca o bitwie pod Wschową stoczonej w 1706 roku. Wcześniej znajdował się tutaj kamień pamiątkowy, którego pozostałości można zobaczyć we wschowskim lapidarium. Pole bitwy rozciągało się na wschód od drogi prowadzącej z Osowej Sieni (niem. Röhrsdorf) do Dębowej Łęki (niem. Geyersdorf).

Do Osowej Sieni docieramy po pokonaniu 4 km. W miejscowości tej znajduje się neoklasycystyczny dwór (XIX w.) pełniący dziś funkcję hotelu oraz gotycki kościół (XIV w.) z renesansowymi płytami nagrobnymi.

Jadąc do Niechłodu (niem. Nicheln), na odcinku kolejnych 5 km, kierujemy się na północny wschód. Minąwszy folwark Wincentowo (niem. Wiesenthal) przekraczamy granicę pomiędzy Dolnym Śląskiem a Wielkopolską, linia ta do 1945 roku stanowiła również granicę pomiędzy Rzeszą Niemiecką a Polską. W datowanym na 1158 rok Niechłodzie warto zobaczyć objęty ochroną konserwatora zabytków drewniany kościółek z XVIII w. oraz neobarokowy dwór (1908 r.) z otaczającym go parkiem.

Schloss in Trzebiny (Quelle: Wikipedia, Ralf Lotys, 2010)

Pałac w Trzebinach (Źródło: Wikipedia, Ralf Lotys, 2010)

Kirche in Swieciechowa (Foto: Wikipedia, Ralf Lotys, 2006)

Kościół w Święciechowej (źródło: Wikipedia, Ralf Lotys, 2006)

W dalszym przebiegu tego etapu, po 4 km, w miejscowości Piotrowice (niem. Petersdorf) należy skręcić w prawo i kierować się do Trzebin (niem. Treben), gdzie znajduje się założenie pałacowo-parkowe z 1690 roku. W pałacu można, po uprzedniej rezerwacji, obejrzeć zbiory archeologiczne. W pomieszczenia pałacowych urządzono również pokoje hotelowe.

Od Święciechowej (niem. Schwetzkau) dzieli nas jeszcze 5 km. Święciechową w 1277 roku, za zgodą polskiego króla Przemysława II, założyli niemieccy osadnicy. Miasto jest położone przy dawnym szlaku handlowym z Głogowa do Poznania. W przeddzień bitwy pod Wschową w mieście i w okolicy zebrały się wojska szwedzkie. Przed wymarszem odprawiono nabożeństwo.

Najważniejszym zabytkiem jest gotycki Kościół z cegły palonej pw. św. Jakuba Większego Apostoła. Na elewacjach zewnętrznych są umieszczone epitafia wykonane z piaskowca (XVII i XVIII w.).

Epitaph von 1736 zur Erinnerung an Pfarrer Matthäus Damian Schmidt (Quelle: Wikipedia, Ralf Lotys, 2007)

Epitafium z 1736 roku upamiętniające duszpasterza Mateusza Damiana Schmidta (Matthäus Damian Schmidt) (źródło: Wikipedia, Ralf Lotys, 2007)

Do Leszna pozostało już tylko 6 km.

 

Linki:

www.wschowa.pl

www.palacosowasien.pl

www.swieciechowa.pl